CORONA REGNI POLONIAE-LEHIAE REGNUM POLONIAE-LEHIAE CHRISTIANITATIS CHRZECIJAŃSKIE KRÓLESTWO POLSKIE-LEHII Najjaniejsza Rzeczpospolita Królestwa Polskiego-Lehii
Król Polski-Lehii Najjaniejszej Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego-Lehii Leh XI Wojciech Edward I (Genealogia Wojciecha Edwarda Leszczyńskiego ur. 1960 Myszków) z Dynastii Lehickiej vel Piastowskiej - Domu Leszczyńskich obrany na Sejmie Walnym Konstytucyjnym Elekcyjnym dnia 16 lipca A.D.2016 na Króla Polski w zespołe pocystersko-katedralnym ex Opactwa Cystersów w Oliwie w Gdańsku Oliwie
LATA ŁOKIETKOWE 2020-2033 OKRES ZJEDNOCZENIA ZIEM POLSKICH - LEHII CHRZECIJAŃSKIE KRÓLESTWO POLSKIE - LEHII
KORONA KRÓLESTWA POLSKIEGO-LEHII CORONA REGNUM POLONIAE-LEHIAE NAJJANIEJSZA RZECZPOSPOLITA KRÓLESTWA POLSKIEGO-LEHII KRÓLESTWO POLSKIE-LEHII REGNUM POLONIAE-LEHIAE Król Polski-Lehii Leh XI Wojciech Edward I Qui Leszczynsciorum genus ignorat Poloniam ignorat. Triumphalis familia, ex qua tot Duces tot Senatus decora, tot Antistites & Archiepiscopos numerare licet.
Kto Leszczyńskich ród ignoruje, Polskę ignoruje. Zwycięska familia, z której pochodzš wybitni przedstawiciele i ozdoby Senatu, Biskupi i Arcybiskupi
Z Rodu Leszczyńskich pochodzš m.in.: Król Polski - Stanisław I oraz Królowa Francji - Maria Karolina - żona Ludwika XV.
Victoria in Jesu Christo! ORĘDZIE KRÓLEWSKIE INAUGURACYJNE z 31 lipca A.D. 2016
Polecane strony:
|
|
Wojciecha Edwarda Leszczyńskiego ur. 5 stycznia A.D.1960 - Myszków n/Wartš
Leh XI Wojciech Edward I Wojciech Edward Leszczyński ur. 5 stycznia 1960 w Myszkowie. Syn Stanisława Mariana Leszczyńskiego oraz Krystyny Marii Leszczyńskiej de domo Konieczniak. C.V. Szkoła Podstawowa Nr 3 i Nr 5 (reorganizacja po wybudowaniu nowej szkoły) w Myszkowie. Technikum Elektroniczne (obecnie technikum Informatyczne) w Sosnowcu - technik elektronik. Akademia Ekonomiczna (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Katowicach - mgr ekonomii (spec. finanse). Zaczynał swojš pracę zawodowš w "Stalexport" S.A. Katowice (1985-1989). Pobyt na emigracji - Włochy (1989-1993). Rodzinne biuro turystyczne "LIVOY" sp. z o.o. (1993-1996). Główny księgowy "BREMBO Polska" sp. z o.o. (1996-1999). Dyrektor Zarzšdzajšcy "ABAS" P.P.H.U. Sosnowiec (1999-2001). Własna działalnoć gospodarcza - konsulting i zarzšdzanie kryzysowe - "Leszczyński & Partners" (2001-2008) od 2006 jako "Leszczyński & Partners" sp.k. Założył w 2006 roku z żonš Fundację im. Króla Stanisława Leszczyńskiego "QUOMODO" (www.quomodo.org.pl). W 2008 roku wyłšczył się z aktywnego życia gospodarczego, powięcajšc czas na działalnoć Fundacji "QUOMODO". W 2010 roku Fundacja "QUOMODO" wydaje ksišżkę "Dobra Królowa Maria Leszczyńska". W 2014 roku zaangażował się w działalnoć polityczno-społecznš. W 2014 roku wraz z Cezarym Mariuszem Tousty wskrzesił ideę królewskiego Sejmu Walnego. 5 padziernik A.D.2014 - Na Zamku Królewskim w Niepołomicach, podczas obrad wskrzeszonego Sejmu Walnego, zostaje obrany Marszałkiem Sejmu Walnego. 16 lipca A.D.2016 - na Sejmie Walnym Elekcyjnym Konstytucyjnym w Gdańsku Oliwie, w Zespole Pocysterskim, zostaje obrany wraz z żonš Iwonš, jako Dom Panujšcy, jako Dynastia Panujšca, jako Król i Królowa Polski, odpowiednio Wojciech Edward I oraz Iwona Leszczyńska. 20 stycznia A.D.2020 - Podczas obrad Sejmu Walnego w Płowcach otrzymuje Imię Leha XI jako Król Polski-Lehii, pełne Imię królewskie: Leh XI Wojciech Edward I, Iwona Leszczyńska. 3 sierpnia A.D.2020 - Podczas obrad Sejmu Walnego w Gdańsku Oliwie Para królewska otrzymuje Imiona: Leh XI Wojciech Edward I & Iwona Maria Leszczyńska de domo Leszczyńska z Domu Panujšcego Leszczyńskich - z Dynastii Lehickiej Leszczyńskich obydwoje herbu Wieniawa, jak niżej:
Zwołał kilkanacie Sejmów Walnych zwyczajnych oraz od 2015 roku zwołuje Sejmy Walne Konstytucyjne, zamienione w wyniku tzw. "pandemii" na obrady Nadzw. Rady Senatu. Od 2016 roku zwołuje coroczne "Zjazdy Katolickie Christianitatis". Zwołał w 2019 roku Konferencję Pokojowš w Gdańsku Oliwie. Od 2020 roku zwołuje corocznie "Forum Ludobójstwa Słowian". Zwołał "Kongres Słowiański" w Sławnie A.D.2021. Corocznie, od 2016 roku, odnawia "luby Lwowskie", "luby Chojeńskie", "luby Brzeskie".
Można ledzić działalnoć Króla elekta na:
Kontakt: kancelaria.krolewska.krola.polski@gmail.com
https://en.wikipedia.org/wiki/Leszczynski
Czcigodni Poddani! Szanowni Państwo! Zdajemy sobie sprawę, że coraz więcej osób chciałoby poznać Nasz pełny życiorys oraz Naszš pełnš genealogię. Jako osoba quasi publiczna, uważamy, że informacje na temat przeszłoci Naszej Rodziny, powinny być stopniowo udostępniane. Będziemy to robić!
Genealogia jest naukš pomocniczš historii. Jest to fascynujšca nauka, bo kto nie chciałby wiedzieć, jak najwięcej, o swoich przodkach, tak po mieczu, jak po kšdzieli?
Zwracamy uwagę jeszcze raz Państwu, że genealogia jest naukš, a nie tylko wiedzš.
Dlatego trzeba znać aparat naukowy dla tej dziedziny wiedzy, a przede wszystkim kierować się dšżeniem do Prawdy.
W przypadku genealogii konkretnej osoby, katolika z dziada pradziada, podstawowymi dokumentami sš: kocielne metryki: chrztów, lubów i zgonów.
Od poczštku XIX wieku (czasy Księstwa Warszawskiego) pojawiajš się metryki wieckie.
W czasioe tzw. zaborów metryki były pisane w języku zaborcy. Następujš wówczas częste przekłamania (literówki).
Problemem sš końcówki nazwisk panny młodej np. Filipecka, Filipkówna a de facto w liczbie pojedyńczej Filipczak.
Pojwiła się już Nasza genealogia pisana przez osobę trzeciš ale jest to genealogia pisana przez "amatora" nastawionego na szukanie sensacji a nie na dociekaniu prawdy.
Mamy opracowanš własnš genealogiš dużo dalej niż pięć pokoleń wstecz ale spokojnie czekamy aż inne odobt publiczne upubliczniš swoje genealogie przynajmniej do pięciu pokoleń wstecz, tak po ojcu jak po kšdzieli (matce).
Wyranie widać niszczenie ksišg metrykalnych a przez to genealogii wielu osób. Dotyczy to szczególnie, kluczowego dla genealogii wielu Polaków wieku XVIII.
Genealogia jest liniš spadkobrania; stšd zaborcy i okupanci byli i sš zainteresowani w niszczeniu dochodzenia do majštków swoich przodków. Niszczone sš nie tylko księgi metrykalne ale przede wszystkim księgi hipoteczne. Zakładane sa nowe hipoteki, rugujšce z pamięci włacicieli pierwotnych.
Warto wiedzieć, że metryki kocielne (chrztu, lubów oraz zgonów) wprowadziły Uchwały Soboru Trydenckiego, który to Sobór zakończył obrady w roku 1563, a do których prac walnie przyczynili się biskupi Królestwa Polskiego.
Królestwo Polskie, jako pierwsze państwo na wiecie, przyjęło wszystkie Postanowienia Soboru Trydenckiego i to w czasie szalejšcej Reformacji. Miało to miejsce, podczas Sejmu Walnego w Parczewie, 7 sierpnia 1564 roku. To dzięki tym zapisom, możemy quasi naukowo, bo w oparciu na wiarygodne dokumenty kocielne stwierdzać, kim byli nasi przodkowie.
Od razu pojawia się w tym miejscu zagadnienie badań DNA, które obecnie, w sposób jeszcze bardziej naukowy, mogš zdefiniować genealogię danej osoby. Badanie DNA pozwala potwierdzić lub obalić wywód tradycyjny; pozwala też uzupełnić "białe plamy" w genealogii lub przyjęte hipotezy genealogiczne.
Oczywicie, tak jak metryki mogš być zafałszowane, tak i badania DNA mogš być zafałszowane. Dlatego ostrożnie z badaniami DNA, ale też ostrożnie z wywodami genealogicznymi nie opartymi na faktycznych dokumentach.
W Naszym poniższym wywodzie genealogicznym opieramy się osobistej kwerendzie - badaniu metryk kocielnych, przyjmujšc założenie, że sš to księgi w pełni wiarygodne. Oparcie swojej genealogii na kwerendzie metrykalnej - kocielnej, wymaga udania się do danej Parafii lub Diecezji, by przejrzeć konkretne metryki dotyczšce naszych przodków. Generalnie, tak archiwa parafialne, jak diecezjalne, sš udostępniane od 100 lat wstecz. Obecnie wiele ksišg metrykalnych jest udostępnianych internetowo.
Logiczne, że im "dalej
w las", czyli poza wiek XIX, tym
trudniej o księgi metrykalne, aż w pewnym momencie możemy skorzystać wyłšcznie z już
opracowanych, przez innych, drzew
genealogicznych danego rodu. Mamy w Naszym przypadku do czynienia z takim
opracowaniem dotyczšcym rodu Myszkowskich (vide:
http://myszkowscy.pl/index.html),
choć mamy do tego opracowania wiele zastrzeżeń np. dlaczego nie wskazano metryki
Chrztu Anastazji Kwiecień de domo Myszkowska
Należy wiedzieć, że Słowianie, Lehici, Sarmaci, Szczytowie vel Scytowie, nomen omen szczycili się swoimi przodkami. Warstwa rzšdzšca oraz szlachecka musiała zachowywać wywody genealogiczne, by nie utracić szlachectwa (prawa do sprawowania władzy publicznej). Udowodnione pochodzenie (nie mylić z dobrym pochodzeniem) dawało przepustkę do stanu szlacheckiego. Sam wywód genealogiczny dawał kiedy przepustkę do władzy. Nie chodziło o dobrych przodków ale przede wszystkim o pamięć o przodkach!
Nie wyobrażano sobie kiedy, by szlachcic Starosta, Wojewoda, Kasztelan, Kanclerz, Król, etc., mogli piastować swe Urzędy bez wywodu przodków, za które onegdaj uważano wywód genealogiczny lub jak kto woli drzewo genealogiczne danej osoby, co najmniej 5 pokoleń wstecz. Dzi mamy z tym problem, bo niewiele osób publicznych, przedstawia wywód swoich dalszych przodków, a najczęciej przedstawia wyłšcznie swój życiorys i co najwyżej swoich rodziców.
Ten nowy sposób postępowania pozwolił zamienić polskie elity na elity obce.
Władza obecna tj. po 1945 roku jest jakby jednopokoleniowa.
Czy to dobrze, czy le? Nie będziemy w tym miejscu się tym zajmować.
Budowanie Królestwa Polskiego-Lehii opieramy na tradycji, więc tradycja wywodów genealogicznych Rodziny Królewskiej, w pełni Nas dotyczy.
Dlatego też, na poczštek upubliczniamy swojš genealogię, tak po mieczu, jak po kšdzieli, w formule tzw. rodowodu po ojcu i po matce - pięć pokoleń wstecz. Rodowód oznacza, że przedstawiamy przodków męskich po ojcu i przodków męskich po matce. Przyjdzie czas na rozszerzenie tego drzewa o kolejne pokolenia i kolejne postaci. Sukcesywnie będziemy swojš genealogie rozszerzać i uzupełniać.
Przyjmujemy oznaczanie postaci genealogicznych w ten sposób, że ojciec jest genealogicznš "1" (Jedynkš), matka "2" (Dwójkš). Ojciec ojca czyli dziadek to: "1.1." a ojciec matki to "2.1." Odpowiednio: żona dziadka po ojcu to: "1.2.", po matce to: "2.2.", itd., itd.
Wywód genealogiczny - Rodowód po ojcu i matce.
1. Stanisław Maryjan Leszczyński - ojciec - ur. 7 luty A.D.1932 Żarki - zm. 29 grudnia A.D.1986 Myszków.
1.1.
Wacław
Leszczyński
- dziadek - ur. 16 sierpnia A.D.1905 Żarki - zm. 19 padziernika
A.D.1945 Myszków.
Akt Chrztu Wacława
-
1.1.2. Agata Leszczyńska de domo Maszczyk - prababka - ur. 1 luty 1902 Złoty Potok - zm. 25 styczeń A.D.1970 Myszków. 1.1.2.1. Antoni Maszczyk - ur. 28 maja 1853 Wysoka Lelowska (par. Przybynów). lub z Katarzynš Jędryszczak - 8 luty A.D.1876 - Staromiecie (Lelów). 1.1.2.1.1. Jan Maszczyk - ur. 2 luty 1831 - Przybynów - Wysoka Lelowska. lub z Mariannš Gradzik - 11 luty 1850 - Przybynów. 1.1.2.1.2. Marianna Gradzik - ur. - 7 sierpnia 1827 1.1.2.1.2.1 Józef Gradzik - ur. 19 marca 1800 - Przybynów. lub z Katarzynš Rajczyk - 22 maja 1822 - Przybynów. 1.1.2.1.2.1.1 Paweł Gradzik - 1.1.2.1.2.1.2 Zuzanna Helena Kłosek - ur. 31 lipiec 1778 - Przybynów (Suliszowice). 1.1.2.1.2.1.2.1 - Jan Kłosek - lub z Mariannš Wilk - 19 padziernika A.D.1765 - Przybynów (Wysoka Lelowska). 1.1.2.1.2.1.2.2. - Marianna Wilkówna (Wilk) - 1.1.2.1.2.2 Katarzyna Rajczyk - ur. 2 maja A.D.1792 - Przybynów. 1.1.2.1.2.2.1 Józef Rajczyk - lub z Ewš Kołoziankš (Koł[o]aczek?) - 24 lipca A.D.1782 - Przybynów. 1.1.2.1.2.2.2 Ewa Kołozianka (Koł[o]aczek?) - 1.1.2.2 Katarzyna Jędryszczak - ur. ~1850 - Staromiecie (Lelów). 1.1.2.2.1. Bartłomiej Jędryszczak 1.1.2.2.2. Katarzyna Lech
1.1.1.
Antoni
Leszczyński - pradziadek -
szewc - ur. 8 sierpnia A.D.1862 Żarki - zm.
10 maja1925 Żarki.
Akt lubu Antoniego
i Anastazji
-
1.1.2. Anastazja
Leszczyńska de domo Kwiecień - prababka - ur. 25 grudzień 1871 Goleniowy (córka:
Stanisław Kwiecień oraz Marianna Kwiecień de domo Myszkowska vide:
http://myszkowscy.pl/r343.html).
Akt Chrztu w.
Anastazji Kwiecień
-
1.1.2.1 Stanisław Kwiecień - (ur. 1831, Wierzbica, par. Kidów) 1.1.2.1.1. Grzegorz Kwiecień (lub z Franciszkš Grabowskš 1830 Szczekociny)? 1.1.2.1.2. Franciszka Grabowska (ur. 1812, Dobraków, par. Kidów); pierwsza żona Franciszka Koziara z Probołowic k/Czarnicina. 1.1.2.2. Marianna Myszkowska (ur. 22.06.1833 Moskorzew - zm. 17.12.1890 Sprowa, par. Goleniowy, lub Stanisław Kwiecień - 12.07.1857 Szczekociny) 1.1.2.2.1 Wojciech Myszkowski (ur. 1800 Pełczyska, lub 21.11.1825 Moskorzew - Anna Herej 1.1.2.2.1.1. Michał Myszkowski (ur.1772 zm. 03.04.1834 Pełczyska 1.1.2.2.1.2 Zofia Dudecka (Dudek?) (ur. 1781) 1.1.2.2.2. Amna Herej (ur. 1803 Perzyny) 1.1.2.2.2.1. Wojciech Herej ur. ok. 1779 1.1.2.2.2.2. Marianna Feldzińska ur. ok. 1779 1.1.1.1. Wincenty Leszczyński - prapradziadek - ur. 1 kwietnia 1841 - Żarki. Brat - Maciej Leszczyński ur. 22 luty 1833 w Żarkach, zm. 27 kwietnia 1914 - Żarki. 1.1.1.2. Rozalia Leszczyńska de domo Tuszyńska - praprababka - Żarki - ur. 27 sierpnia A.D.1838 - Żarki, zm. 27 sierpnia 1910 Żarki. 1.1.1.2.1. Józef Tuszyński - Sławków - ur. 20 listopada A.D.1813 1.1.1.2.2. Antonina Kowalska - ur. 30 maja A.D.1816 - Żarki 1.1.1.2.2.1. Antoni Kowalski l. z Antoninš Piętak A.D.1807 - Żarki 1.1.1.2.2.2 Rozalia Piętak (Pištkowska) 1.1.1.2.2.2.1 Łukasz Pištkowski lub z Katarzynš 1755 - Żarki 1.1.1.2.2.2.2 Katarzyna 1.1.1.1.1. Jakub Leszczyński - praprapradziadek - ur. 26 listopada 1828 Żarki, zm. 20 maja 1861 w Żarkach. 1.1.1.1.2. Balbina Leszczyńska de domo Brymora vel Bromer vel Boner - prapraprababka - ur. 1803 - Włodowice, zm. 28 padziernika 1861 w Żarkach. 1.1.1.1.2.1. Adam Brymora vel Bromer vel Boner ur. 17 listopada 1769 r. w Horoniu (dz. Choroń) (par. Przybynów) - lub z Annš Filipek (p.v. Probierz) - 1796 - Włodowice 1.1.1.1.2.1.1 Brymora vel Bromer vel Boner 1.1.1.1.2.1.2 Franciszka 1.1.1.1.2.2 Anna Filipczak primo voto Probierz (lub z Marcinem Probierz w 1789 r. - Włodowice, Marcin Probierz zm. 1795 - Włodowice) - zm. 14 lipca 1823 - Włodowice. 1.1.1.1.2.2.1. Wojciech Filipczak 1.1.1.1.2.2.2. Agnieszka
2. Krystyna Maria Leszczyńska de domo Konieczniak - ur. 3 wrzenia A.D.1934 Mrzygłód. 2.1. Władysław Konieczniak - dziadek - ur. 16 marca A.D.1899 Mrzygłód. 2.2. Waleria Konieczniak de domo Socha - babka - ur. 22 maja A.D.1906 Mrzygłód. 2.2.1. Paweł Socha - ur. 9 lutego 1894 - Przybynów (Wysoka Lelowska). 2.2.1.1. Jan Chryzostom Socha - ur. 22 styczeń 1829 - Przybynów (Wysoka Lelowska). 2.2.1.1.1. Kacper Socha - ur. 16 grudnia 1794 - Przybynów (Suliszowice), zm. 25 luty 1841 - Przybynów (Wysoka Lelowska). 2.2.1.1.2. Marcjanna Kowalczyk - ur. 26 kwiecień 1799 - Przybynów (Wysoka Lelowska). 2.2.1.1.2.1. Tomasz Kowalczyk - ur. 15 grudnia 1769 - Przybynów. 2.2.1.1.2.1.1. Stanisław Kowalczyk. 2.2.1.1.2.1.2. Marianna Fugas. 2.2.1.1.1.1. Ignacy Socha - ur. 1 stycznia 1769 - Przybynów. 2.1.1. Jan Konieczniak - pradziadek - ur. 22 padziernika A.D.1853 Mrzygłód. 2.1.2. Wiktoria Konieczniak de domo Piecuch - prababka - ur. 13 grudnia A.D.1857 Siewierz. 2.1.2.1. Wawrzyniec Piecuch - ur. 6 lipca 1820 - Mrzygłód (Bendusz). 2.1.2.1.1. Balcer Piecuch - ur. 1770 - Mrzygłód (Bendusz). 2.1.2.1.1.1. Jan Piecuch 2.1.1.1. Jan Konieczniak - prapradziadek - ur. 27 marca A.D.1824 Mrzygłód. 2.1.1.2. Marianna Konieczniak de domo Skwara - praprababka - ur. 22 wrzenia A.D.1825 Mrzygłód. 2.1.1.1.1. Adam Konieczniak - praprapradziadek - ur. 22 grudnia A.D.1776 Mrzygłód. 2.1.1.1.2. Zofia Konieczniak de domo Borówka - prapraprababka - ur. 6 maja 1792 Mrzygłód.
UWAGI:
Myszków - miasto nad Wartš położone w historycznym Województwie Małopolskim (krakowskim); obecnie w Województwie lšskim.
Żarki - miasto położone 8 km od Myszkowa z ponad 700-letniš historiš, własnoć Myszkowskich, Korycińskich, Męcińskich (ex Kurozwęckich).
Mrzygłód - historyczne miasto z czasów Królestwa Polskiego, położone 5 km od centrum Myszkowa, zdegradowane do statusu wsi, po Powstaniu Styczniowym A.D.1861. Własnoć Pileckich h.Topór w tym Elżbiety z Pilicy Granowskiej - Królowej Polski - trzeciej żony Władysława Jagiełły (1417-1420), Warszyckich, Winiowieckich. Obecnie dzielnica Myszkowa.
Włodowice - wie ksišżęca i klasztorna (Mstów), historyczne miasto (1386) na Górze Włodowskiej, 8 km od centrum Myszkowa. Własnoć Pileckich, Rzeszowskich, Bonerów, Firlejów, Warszyckich, Męcińskich, Poleskich. Obecnie Gmina Wiejska.
Goleniowy - historyczna wie niedaleko Szczekocin na Ziemi więtokrzyskiej. Znana z postaci Wespazjana Kochowskiego.
Siewierz - historyczne miasto, siedziba księstwa biskupiego krakowskiego.
Moskorzew - (dawn. Moskarzew) - wie położona obecnie w Województwie więtokrzyskim. Klemens z Moskorzewa - właciciel Moskorzewa - pełnił urzšd podkanclerzego królewskiego u boku Władysława Jagiełły. Uczestniczył w zakładaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł w 1408r. Pochowany w miejscowym kociele murowanym ufundowanym w 1394 roku.
Czarnocin - wie w Polsce położona w województwie więtokrzyskim, w powiecie kazimierskim, w gminie Czarnocin. Nazwa wsi pochodzi od imienia Czarnota (nazwa dzierżawcza utworzona sufiksem męskim -in). Najstarsza wzmianka ródłowa o Czarnocinie pochodzi z lat 13251327, kiedy to została wymieniona jako de Czarnocin i już wówczas była siedzibš parafii. W pierwszej połowie XV w. włacicielem wsi był Jan Długosz z Niedzielska ojciec Jana Długosza. W XVI w. wie była terenem działalnoci braci polskich. W latach 14701480 wymieniany jako Czarnoczyn. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1326.
Szczekociny - Prawa miejskie nadano Szczekocinom w 1398 roku. W latach 14701480 Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis wymienia miejscowoć jako własnoć Szczekockiego herbu Odrowšż.
Suliszowice - Strażnica Suliszowice (Strażnica w Suliszowicach) ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujšce się w pobliżu wsi Suliszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Strażnica została wzniesiona prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego lub przez Władysława Opolczyka w latach 1370-1391 na szczycie samotnej skały (ok. 400 m n.p.m.). Po raz pierwszy była wzmiankowana dopiero w 1581 roku i już wtedy była prawdopodobnie opuszczona. Składała się z dwóch częci, górnej na 15-20-metrowej skale i dolnej otoczonej wałem i fosš. Do dzi zachował się odcinek muru z łamanych kamieni wapiennych o długoci 19,5 m i gruboci dochodzšcej do 1,8 m oraz relikty zabudowań u podnóża skały.
Lelów - Historia:
Sławków - Odkrycia archeologiczne uprawdopodabniajš istnienie na wzgórzu sławkowskim przedchrzecijańskiego grodu, być może już w VIII w. W epoce wczesnopiastowskiej położona w pobliżu grodu osada przedlokacyjna (stary Sławków) stanowiła centrum zagłębia kruszcowego. Nie wiadomo dokładnie kiedy osada i gród przeszły (wraz z całš kasztelaniš sławkowskš) pod zwierzchnoć biskupów krakowskich. Po raz pierwszy Sławków wymieniony został w ródłach pisanych jako osada biskupia w 1220 r., kiedy biskup Iwo Odrowšż uposażył dochodami z karczm sławkowskich klasztor w. Ducha w Pršdniku pod Krakowem. Natomiast pierwszy pisemny dokument nazywajšcy Sławków miastem pochodzi z 1286 r. Wobec zaginięcia aktu lokacyjnego rok ten przyjęto umownie jako datę uzyskania praw miejskich, choć najprawdopodobniej miasto lokowane było na prawie niemieckim już kilka dziesięcioleci wczeniej. Na poczštku lat 80. XIII w. biskup Paweł z Przemankowa wzniósł tu zamek biskupi.
Staromiecie - Wie (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie lšskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów. Staromiecie uzyskało lokację miejskš przed 1314 rokiem, zdegradowane około 1350 roku. W 1595 roku wie Stare Miasto położona w powiecie lelowskim województwa krakowskiego była własnociš miasta Lelowa. Według kronik w 1080 roku przestała istnieć tu pogańska wištynia.
Mapa odrodzonego Zjednoczonego Królestwa Polskiego z czasów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego (1320-1386)
Gniazdo rodowe Wojciecha Edwarda Leszczyńskiego - od pięciu pokoleń.
Stan na 4 lipca A.D.2022.
Wojciech Edward Leszczyński. kontakt: genealogia.leszczynskich@gmail.com
Genealogia Rodu Leszczyńskich
https://www.youtube.com/channel/UC8k5dmCX3l2MWWOf3lICoWA/featured
|
Copyright Š 16 lipca
2016 - 2022 Fundacja
Leszczyńskich im. Króla Stanisława Leszczyńskiego
"QUOMODO"
|